Annons:
XIT - Din guide till nöje på Åland

Shoppingnöjet som tillfredsställer alla behov

Att shopping kan vara ett nöje är ingen hemlighet. Jag tror stenhårt på könsmyterna om meningslösa inköp.

Har jag en eftermiddag över i Stockholm kilar jag gärna in på Clas Ohlson eller Kjell & Co och köper en grenkontakt i aluminium med åtta uttag, överspänningsskydd och upphängningsögla. Jag har visserligen flera liggande i verktygsskåpet hemma, men en till kan aldrig skada. Jag har också impulshandlat flera torx-satser, en verktygssats till bilen, en bänktving och elektroniska dörrmattor till bilen.
Samtidigt har jag kvinnliga bekanta som helst av allt springer runt på HM och Lindex och handlar behåar, toppar, nya kjolar och skor. Framför allt skor.

Världsordningen har bestått. Ända tills nyligen. Då kom nämligen den tyska lågprisskokedjan Deichmann till Stockholm.
Där möts världarna. Skorna är nämligen fruktansvärt billiga, men samtidigt fruktansvärt dåliga. Med en prislapp på bara någon hundralapp eller två per par kan man gå upp och ned längst gångarna och plocka på sig fem par skor på ren spekulation, trygg i förvissningen om att de inom ett par veckor behöver repareras.

Det handlar inte om att sulan lossnar eller att snörena går av. Skorna fallet bokstavligen i bitar. De ser rejäla ut, men det är bara bluff. Mina nyinköpta kängor visade sig inte ha någonting i klacken. Bara luft, där det i rimliga fall borde ha varit stötupptagande gummi. Efter tre dagar fick högerskon punktering. Pfft, sade det, och högerfoten sjönk ned några centimeter. Väldigt irriterande. Om den planerade promenaden håller sig under tjugo minuter går det att åtgärda med en cykelpump och lite snabblim. Längre än tjugo minuter och man får punka igen. Då får man välja andra skor – som också går sönder hela tiden.

Då kommer den där spontanköpta tvingen in i bilden. Snabblimmet, ståltråden och silvertejpen likaså.
Det är helt enkelt den perfekta kombinationen av Clas Ohlson och kläder, en kombination man bara måste gilla. Jag får massor av nya snygga skor, och får samtidigt användning för alla mina verktyg och mitt reparations- och fixarbehov.

En sak är i alla fall klar. Jag har aldrig haft så många nya par skor hemma samtidigt.

Text: Frippe Granlund

 
Annonser: