Syster sol vill vara annorlunda
Syster sol är Sveriges drottning av reggae på svenska. Nu är det dags för hennes tredje besök på Åland och med sig har hon bland annat hitlåten Kärleksrevolt. Men vem är Syster sol?
Bakom namnet Syster Sol döljer sig Isabel Sandblom.
Varför du kallar dig just Syster Sol?
– Det var faktiskt en vän till mig som sa att du måste ha ett artistnamn. Och inom reggae använder man sig ofta av ordet sister så han föreslog syster och sedan sol för att han tyckte att jag sken som solen, berättar Isabel.
Så blev det och med det namnet dök Isabel upp på den svenska reggaescenen 2008. Men innan dess var hon sångerska i bandet Livelihood.
Hur kommer det sig att du fastnade för just reggae?
– Jag började lyssna på det som elvaåring och insåg direkt att det var något speciellt med den musiken. Det kändes som om jag hittat hem.
Sedan dess har det varit reggae för hela slanten.
– Jag har faktiskt inte skrivit så mycket annat, säger hon.
Naturen viktig
Vad är det speciella med att skriva just reggae?
– Rytmiseringen. Det ska vara långa snabba fraser med kraft så att man får till ett kraftfullt uttryck.
Du skriver låtar på både svenska och engelska, vilket språk gillar du bäst?
– Båda. Det beror helt på låten jag skriver. Jag behöver friheten att kunna välja. Engelskan är lättare när man vill använda liknelser eller vara poetisk. Det finns så många beskrivande ord där som inte finns i svenskan.
Var hittar du din inspiration?
- Jag lyssnar mycket på annan musik och så är jag mycket i naturen. Att kunna vara det är väldigt viktigt för mig, säger hon och fortsätter:
– När jag är ute och går i naturen reflekterar jag samtidigt över händelser jag varit med om eller om orättvisor eller andra saker jag tycker är fel eller galet i samhället. På något konstigt vis har jag ett starkt behov att bearbeta sådana saker genom musik och texter.
Vill sticka ut
Du brukar kallas Sverige första kvinnliga reggaeartist, är det så få kvinnor som sjunger just reggae?
– Nej, det är det inte. Det finns faktiskt ganska många tjejer som håller på med det. Jag tror mer att det handlar om att man inte är van att se tjejer sjunga just reggae. Det finns en gammal uppfattning om att det ska vara män som sjunger reggae, säger hon och fortsätter:
– Det är bland annat därför som jag hållit många hiphop- och reggaeworkshops för unga tjejer på ungdomsgårdar tillsammans rapparen Cleo. Vi har kallat dem Tell Dem och fokus har varit på det inre växandet, att hjälpa unga att finna den inre styrkan och få bättre självkänsla. Det har varit fantastiskt att dra dem. Man får så mycket inspiration av varandra. Det är därför jag valt att göra sådana saker. Det känns som om de faktiskt gör skillnad.
Dina egna förebilder då, vilka är de?
– Queen Ifrica från Jamaica och alla som håller på med reggae på svenska. Nina Simone och Erykah Badu är också två kvinnor som inspirerat mig. De har vågat bryta mönster och det beundrar jag. Det är sådan jag också vill vara. Jag vill att bryta mönster och göra det jag känner för. Det är något av mitt signum. Det är bland annat därför jag bor mitt i skogen, jag vill inte vara som alla andra.
Text: Sanja Honkanen Skoog





