XIT - Din guide till nöje på Åland

Loreen vill så mycket mer än bara sjunga

Loreen må sjunga om eufori men för henne betyder det ordet så mycket mer. Det är den känsla hon kände inombords när hon insåg att allt det hon kämpat för blivit till verklighet.

Klockan börjar närma sig midnatt och framför stora scenen börjar det bli tomt. Jublen och skriken från Loreens konsert har tystnat men det har inte hon. Utan på trappan upp till scenen sitter en tjej som sprudlar av liv.
– Det är det här som betyder något. Att få möta människorna. Det är det som är viktigast för mig. Och det har jag fått göra i kväll.
Du som har ett ganska hektiskt schema, känner du att du faktiskt hinner med att möta människorna?
– Jo, för de finns ju här runt omkring mig, säger Loreen och slår ut med armarna.
– Publiken, de som jobbar här bakom scenen eller på området och alla de andra jag råkar stöta på. Det är de jag vill träffa. Inte själva platserna jag besöker och därför gör det inte heller så mycket att jag sällan hinner se så mycket av dem. På så sätt är jag nog lite av en hippie, jag är inte så bunden till platser, säger hon och tystnar innan hon fortsätter.
– Men vet du, jag tror det här är en bra plats att bo på. Jag kände det direkt när jag steg av båten. Det finns en särskild energi som ligger över staden. En fin energi som man får en varm känsla av. Det känns som om människorna här faktiskt bryr sig om varandra på riktigt.

Hur viktiga människor är för Loreen märks genom att hon efter konserten stannar kvar för att ge kramar och autografer till alla som vill ha en sådan utan att bry sig om tiden det tar.
– Det är en sådan person jag vill vara. Jag minns när jag själv var liten och såg konserter och hoppades på att få träffa artisten efteråt. Ibland kom de, ibland inte och jag vet hur lycklig jag var när de dök upp. För det är ju faktiskt publiken som gjort att jag står här på scenen i dag och att inte finnas här för dem skulle kännas så fel. Jag har respekt för min publik. De vågade tro på mig, säger hon.
Och just att våga tro är viktigt för Loreen.
– När jag ville satsa på musiken var det många som sa: Det lönar sig inte. Du vet att det aldrig kommer att gå. Du kan lika gärna ge upp redan nu. Men jag vill inte ge upp. När människor säger så ställs man inför den största prövningen: Vågar man släppa det gamla och trygga och köra sin egen grej. Jag tvingade mig själv att stå på mig och kämpa så att sitta där på Eurovision och få poäng efter poäng var det yttersta beviset för mig att jag nått det jag kämpat för. Det var den starkaste euforin jag känt i mitt liv.

Den känslan av eufori och vad det innebär vill Loreen sprida vidare till sin publik.
– Jag vill få alla där ute att förstå att man ska våga stå på sig och vara sig själv. För även om det känns jobbigt i dag så är det värt det. När människor känner att det är äkta så tycker man om det. För egentligen är vi ju ganska kräsna. Vem gillar det som är plastigt och oäkta?säger hon och berättar hur viktigt det är för henne att vara äkta.
– Det skandinaviska folket är svårflörtade och känner när något är äkta. Det är därför jag vill vara jag hela vägen. Så när jag går upp på scen blockerar jag bort allt och tvingar mig själv att inte se vad som förväntas av mig. Skulle jag göra det skulle jag lätt börja fundera och fundera och tappa fokus. Det är också därför jag vill att det ska vara enkelt på scen. Det ska inte finnas för mycket information att ta in. Det är musiken som ska vara portalen till människorna. Därför skulle man aldrig få se mig i paljettklänning med massor av blinkande lampor och färger. Om jag någon gång skulle ha paljettklänning skulle jag stå på en becksvart scen.  
Efter allt det som hänt i vår, känner du att du lever din dröm nu?
– Jag älskar att göra det jag gör men min dröm sträcker sig ännu längre än det här. Men vad den är, är min egen lilla hemlighet som jag bär med mig inombords. Men den handlar om att kunna förändra.

Tanken om att kunna förändra sprider ett sken över hela Loreens person.
– Vet du, om du skulle fråga vad jag tycker om politik och politiker så skulle jag skaka på huvudet. För jag tror på den lilla människan. Att det är vi som kan förändra och vi som kan förändra snabbt. Och det är viktigt att förändringar går snabbt. För de behövs just nu, inte om flera år, säger Loreen.
Och berättar att hon på sin enda lediga dag i veckan tänker jobba med det. Att hon håller på att planera ett ett projekt tillsammans med en människorättsorganisation.
– Så när jag kommer till mitt hotellrum ska jag dricka en kopp te, meditera och planera inför det. Det här betyder så mycket för mig att det börjar klia i fingrarna på mig bara jag tänker på det.

Text: Sanja Honkanen Skoog

Foto: Viktor Johansson