Nu öppnar Nauticaltan
Ålands nyaste uteservering står restaurang Nautical för. En somrig meny som till stora delar tillagas på grillen väntar matgästerna.
– Vi ville skapa en sådan uteservering där vi själva ville vara, säger delägaren Peter Sundblom.
Johan Gröndahl, Peter Sundblom och Adrian Bäckman driver tillsammans restaurang Nautical i Mariehamn. Nu har de öppnat uteservering på Sjöfartsmuseet terrass, med utsikt över Västerhamn och Pommerns flaggspel.
Eftersom den nya serveringen ligger på en altan har den fått namnet Nauticaltan. Maträtterna är somriga och lätta, till exempel sallader, rökt fisk och grillad biff.
– Menyn är enkel och god. Vi har en jättestor grill där mycket lagas, säger Peter Sundblom.
Inredningen har krögarna stått för själva. De ville skapa känslan av en uteservering i södra Europa.
– Tanken är att det ska vara ett sådant ställe där man dröjer sig kvar, säger Johan Gröndahl.
Öppnade i fredags
Joel Lindholm jobbar i baren och serveringen, som smygöppnade i fredags.
Vad har de första gästerna sagt?
– De har varit riktigt nöjda och kommenterat läget. Jag har vänner som har sagt att det känns som att hitta en oas, säger han.
Verkar något på menyn bli en favorit?
– Den rökta abborren är omtyckt. Men det har gått lite av allt.
Text: Anna Jakobsson





