We love Island In The Sun
På Fredag drar det igång på riktigt. Det vi alla väntat 365 dagar på är äntligen här – Island In the Sun festivalen på Jurmo i Brändö! Här är fyra drivna arrangörer som ingår i styrelsen. De är sammanlagt sex styrelsemedlemmar.
Ålder: 26
Gör: Jobbar på Ålands fredsinstitut.
Bor: Uppsala och Mariehamn, pendlar varje vecka.
Just nu: Marknadsföringsansvarig för Island In The Sun.
Namn: Simon Englund
Ålder: 25
Gör: Pluggar till sjukskötare
Bor: Stockholm
Just nu: Projekledare för festivalen och kommer även att spela på festivalen med bandet ”I Radioskugga”.
Namn: Anna Saltzman
Ålder: 27
Gör: Jobbar som kläddesigner för sitt egna märke Spooon. Hon erbjuder damkläder framtagna av återvunnet material.
Bor: Göteborg
Just nu: Sköter artistbokningen inför festivalen.
Namn: Linus Strandberg
Ålder: 24
Gör: Nyexaminerad kulturprojektledare. Är även med och driver ett konstgalleri i Göteborg.
Bor: Göteborg
Just nu: Ställer ut teckningar i Kakelhallen 23 juli.

För de som inte vet: vad är Island In The Sun?
– Det är kort och gott en musik- och kulturfestival ute på Jurmo som ligger i Brändö. Jurmo är en liten ö med cirka 30 invånare, säger Simon.
Varför Jurmo? Det ligger ju jättelångt bort.
– Varför inte, liksom. Vi vill att hela Åland ska aktiveras och vara levande. Vi vill visa att det är möjligt att arrangera något utöver de ställen som för många känns som en självklarhet, säger Linus.
– Det är så vackert där ute, det är ett perfekt ställe att ha en festival på. Vi har fått en hel del hjälp av lokala Brändöbor som vi hela tiden för en öppen dialog med. De är lika entusiastiska och öppna som vi är.
– Det är ju också en del av upplevelsen att dra iväg någonstans och sova i tält. Hade festivalen varit i Mariehamn hade det inte alls varit samma sak. På Jurmo får man en sån där härlig gemenskapskänsla, säger Ulrika.
Fint! Berätta mer!
– Det har varit stor efterfrågan på ett alternativt musikarrangemang, precis som vi erbjuder. Vi lyfter fram de mindre kända banden och konstnärerna och låter dem skina med sina talanger. Vi vill ge plats för olika kulturyttringar helt enkelt, säger Anna.
– Festivalen bygger helt och hållet på ideellt arbete tillsammans med en rad åländska organisationer som på något sätt är kopplade till ungdomar. Bland dem hittar vi Ålands fredsinstitut och Agenda 21 som på plats ska aktivera festivalbesökarna genom workshops till exempel - allt för att hålla en levande festival där besökarna involveras på ett eller annat sätt, säger Ulrika.
Hur länge har ni hållt igång?
– Detta är tredje året vi kör. Nytt för i år är att vi har satsat på att marknadsföra oss i Sverige och Finland och erbjuder därför festivalpaket från både Helsingfors och Stockholm.
– Förra året hade vi runt 400 besökare och i år har vi släppt 700 biljetter eftersom det förväntas komma fler än i fjol. Efterfrågan har varit stor och biljetterna har börjat gå åt ordentligt!
Vad är det bästa med festivalen, tycker ni?
– Den är så jäkla rolig! Den sköna stämningen, de roliga människorna och det faktum att vi själva får komponera upplägg och artister. Tänk såhär, att vägen ut till Jurmo må vara bökig, men människorna som samlats är där helhjärtat och engagerat. Då kan det inte bli något annat än lyckat! Lägg till sol bad och öl på det – säg mig den som inte gillar det, säger Ulrika.
– Det bästa tycker jag är att så många engageras och får ta del av organisationen. Man får givande roller och en inblick i hur det faktiskt är att jobba med en festival. Det är viktigt för festivalens överlevnad, vi vill ju att den ska leva vidare, säger Simon.
Vad har ni för tips till festivalbesökarna?
– Se till att ha med kontanter eftersom det tyvärr inte finns någon bankomat på Jurmo. Lyssna gärna in er på de artister som spelar också, så ni vet vad som väntar.
– Kolla in vår hemsida för mer information och glöm för guds skull inte badkläderna, om du inte vill simma naken förstås, det ska jag göra, skrattar Ulrika.
– Tänk inte så mycket! Packa inget onödigt. Kolla att du har med dig biljetten, kontanter och förslagsvis ett tält att sova i, resten ordnar sig, säger Linus.
Något ni skulle vilja tillägga?
– Tillsammans gör vi Island In The Sun till det bästa sommarminnet någonsin. Lag er dit!
Info
Åldersgräns: Är du född senare än 1994, måste du ha med dig en målsman.
Band som spelar: The Concretes, Anna von Hausswolff, Manna, Babian, Monty, Jesse, Leo med lådan, Epelectric, Exploding Heart, Oneflower Tribe, I Radioskugga, Blackpool Pleasure Beach, Le Shake Before Use, Alla Ser Ut Som Dennis och Bangalore.
Hemsida: www.islandinthesun.nu
Biljetter: Finns att köpa online via hemsidan, på Metro Records eller i Trixis butik i Brändö.
Text: Mona Sedghi



