
Sidverkstan försöker se glada ut åt klappen men under ytan sjuder det av konflikter. "Jag har inga glasögon. Hur ska man då se vad det står på karamellerna när du står i vägen", var en replik som fälldes strax innan fotoögonblicket.
– Det där är VÅR godiskorg, var redigeraren M. Enegrens första reaktion då TT:s godiskorg landade på redaktionen och vd D-J. Dahlblom vågade sig på att stjäla en Dumle lakrits.
Efter det har korgen bara skapat fler konflikter.
Vad är det som kan få en hel redaktion av vanligtvis helt normalt arbetande människor på en dagstidning att ogenerat skrika och riva i varandras kläder bara fem dagar innan jul? Svar: väl valda julklappar från samarbetspartners.
Årets värsta konfliktjulklapp var TT-korgen fylld av blandade Ritter Sport, Geisha, Dumle lakrits, Fazer mint och TT:s egna pyramidformade nötpåsar.
– Jag vile leta upp en av de där lite nyttigare svarta Ritter Sportarna när M. Enegren dunsade in i mig bakifrån, berättar redigeraren J. Ekholm.
– Hon var som galen och skulle ha alla de gröna med nötter i.
M. Enegren dementerar allt med munnen full av nötchoklad och energiska huvudskakningar.
J.Ekholm själv anklagas i efterhand för att inte bara ha skymt sikten över karamellhavet utan även ha försökt hamstra svarta Ritter Sport.
Hemlig framstöt av förra årets vinnare
Årets gratisätare P. Lobråten sågs slänga lovar runt godiskorgen men tordes inte göra någon framryckning då våra fotografer stod redo att föreviga honom desperat rafsande efter Mariannekarameller. Den numera nästan totala utrotningen av Marianne i korgen tyder på att Lobråten ändå lyckats överlista fotograferna och kommit åt att gräva ner karamellerna under den ständigt växande högen av bäst före passerade Ålandstidningar på skrivbordet.
Polisen skingrade bråket
Reportern K. Österman återvände från ett standarduppdrag på landskapsregeringen och fann sig själv mitt i ett inferno av ilskna arbetskollegor och godispapper.
– Vad är det ni håller på med? frågade hon men fick inget svar. Polis tillkallades och ett flertal anställda togs in för observation av småblessyrer.
Från ÅTT:s styrelses håll har man nu bestämt att alla godisklappar ska sparas till styrelsemöten under året.
– Men de där mörka med chokladmousse i kan de faktiskt få behålla. De smakar skit, säger en styrelsemedlem som vill vara anonym.




Skärvan av smulan av den där Fazer Mint-karamellen som jag såg spåren av på ditt skrivbord nyss då? Vad har du att säga om den?