Annons:
XIT - Din guide till nöje på Åland

Uthyres: Etta utan mänskliga rättigheter

På radion i morse kunde man höra att en ny avdelning har öppnat på Guantánamofängelset på Kuba. Istället för de tidigare galler som skilt cellerna åt har man nu byggt rediga betonglådor åt varje fånge.

Den svenske föredette Guantánamofången Mehdi Ghezali har i intervjuer vittnat om hur viktig kontakten med de andra fångarna var för att klara den fullständigt rubbade situation som Guantánamos interner befinner sig i. Nu ska alltså var och en förvaras isolerad i betong.

 

Amnesty har givetvis gått i tak.

 

Men så gick ordet till en person i ledningen för fängelset som valde att inte ställa upp med namn. Tacka fan för det.

 

"Amnesty har faktiskt inte ens varit här. Många interner tycker nog att det är skönt med lite privatliv. Det är lite som att ha en egen lägenhet".

 

En egen lägenhet??!? 

 

Dumheten överlever alltid. Den är så att säga för dum för att dö lär Aksel Sandemose ha sagt nån gång.


Kommentera

Kommentarer (4)

Av: Gerhard - 30.04.2007
"Du blir så ensam när du drömmer grandiost" sjunger Winnerbäck. Problemet är att redan ganska enkla idéer stöter på patrull. Som twisten i den där storyn. Helt unbelievable. Jag brukar tänka att om man inte åtminståne har ambitionen att försöka och vilja att i någon mån förstå den andra sidan i en konflikt, så är man en del av problemet.
Av: Boutros - 27.04.2007
Herregudihimmelen! Det där var tamejtusan det dummaste jag hört sen... ja nånsin. Fast Guantanamo låter ju lite mysepysigt om man lägger orden så där.
Av: PK - 27.04.2007
Det gör de absolut i den mån de får tillträdelse. Däremot är det ingen större idé så länge de inte kan göra oförberedda besök eller inspektioner.
Av: z-ddy - 26.04.2007
Brukar såna där rättighets bejakare besöka fängelser och ställen som de tycker bryter mot de mänskliga rättigheterna.
Annonser: