Nu ska jag berätta om en vandring jag gjorde för några år sedan när jag bodde i Spanien. Jag hittade bilderna häromdagen på min gamla dator och blev så glad. Leden heter The english way och är en del av den kända pilgrimsleden Santiago de la Compostela.
Jag och min fina vän Alejandro startade i en liten by som heter Mino och vandrade 90 kilometer under fyra dagar. Längst vandrinsleden finns härbärgen som kostar cirka 3 euro att bo på eller är gratis. Där kan man laga sin mat själv och få en dusch med kallt vatten. Det kan verka jobbigt med kallt vatten, men sanningen är att det är underbart när du kommer fram på kvällen med värkande trampdynor. Det enda du behöver tänka på när du vandrar är att hitta de gula pilarna och följa dem. Ibland är de lite svåra att hitta.
Resten är så fort du kommer in i det ren meditation.
Det var på de här vägarna som pilgrimer och Robin Hood liknande korsriddare förr i tiden tog sig fram. De drack vatten ur en snäcka och därför ser man den symbolen lite här och där längst leden. Genom sin form visar den alla vägar som strålar samman i Santiago.
Vi vandrade förbi folks bakgårdar där kattor låg och solade.
Längst tågspår
Över broar
genom olika byar
förbi hundratals kyrkor och gamla intressanta fornlämningar.
På ett ställe såg jag vilda meloner som växte. Det hade jag aldrig sett tidigare.
I några byar såg man bara spår av människor
Skogen var underbart vacker och trollsk
och lite läskig när det mörknade.
En morgon började vi år vandring klockan sex och hittade dessa gubbar på kafeet där vi skulle ta en kaffe. Det var nästan som att kliva rakt in i någons vardagsrum.
På ett härbärge träffade jag på mannen som målade de gula pilarna. En gång i halvåret gjorde han vandringen. Det ingick i hans jobb.
Längst leder fanna även utmärkta vattenhål
och för mig kändes des så häftigt att kunna plocka färska kastanjer, öppna och äta dem.
Det är som om man tar in allting så mycket mer när man vandrar eftersom det verkligen handlar om att upptäcka naturen omkring steg för steg. Ena studen var vi i skogsdungar som flödade av ljus
för att i nästa komma till mindre städer. Där gummorna stod och kikade ut från balkongerna
och gubbarna stod i gathörnen och skvallrade.
Jag måste erkänna att under vissa stunder var jag så trött att jag inte trodde jag skulle orka ta ett steg till
Men jag gjorde det och nådde varje natt fram till ett härbärge varje natt.
en magisk vandring, helt enkelt!