Matpatrullen: Storkök till överpris på Itiden
Vardaglig mat i storbespisning till ett överpris. Det bjuder Time out i Itiden på. Stället behöver kanske inte anstränga sig. Med det läget kommer kunderna ändå.
Samlat betyg:
Förlåt. Patrullen måste börja med att gäspa efter besöket på Time Out. En gäspning som kommer sig av mättnad och uttråkning.
Matpatrullen har hunnit runt på ett antal lunchställen nu. Bara på Time Out har storbespisningsupplägget varit genomgående. Du lassar själv brickan innan du betalar. Personalen hälsar vänligt och glatt och öser upp maten. Det går snabbt och de är hjälpsamma. Men i ärlighetens namn är det lite trist.
Lokalen är ljus, välstädad och fräsch men slamrig. Mysfaktorn är låg men bekvämligheten godkänd.
Salladsbordet har en hyfsad bredd så ambitionen är god. Tyvärr är resultatet för spretigt. Hur matchar man saltgurka, morot och apelsin med oliver och vinägerdränkta kikärtor? För mycket surt, sött och salt, för lite som balanserar. Grönsalladen var dessutom lite ledsen. Vi vill ha en linje där salladen säger: Hej jag är frisk och fräsch och lätt att kombinera.
En nackdel med att få salladen och maten samtidigt är att maten kallnar om man vill äta salladen först.
Brödet är det bästa med lunchen. Det har det där lilla extra som allt annat tycks sakna. Ett knaprigt skal, en fyllig smak och kummin som bryter av på ett överraskande sätt: Mums!
Så till kärnan. Varmrätterna. Menyn får godkänt, respekten för allergier är god. Men en större bredd vore trevligt. Tillbehör som de wokade krispiga grönsakerna och kryddsmöret får pluspoäng. Det är en sida som kunde utvecklas med roligare röror, dekorationer och kompletterande sidorätter. Portionerna är väl tilltagna, man blir mätt.
Ett av grundproblemen är att maten är storkökstillagad och hålls varm på plåtbleck. Därför kommer upplevelsen av att äta den aldrig att bli en riktigt fullträff. Dock pluspoäng för att vårrullarna var frasiga trots det. Men de smakade halvfabrikat. Riset var heller inte roligt. Högst betyg av rätterna får fisken, som kan sägas vara ställets starkaste kort.
Matpatrullen skulle önska att maten fick en uppryckning, mer spännande smaker, fler färger och trevligare uppläggning. När man sitter vid matbordet får man mest känslan av att man tar en snabb och effektiv bukfylla. Det känns inte som en skön Time Out från jobbtempot. Smålyxiga detaljer och en snygg uppläggning av maten skulle också höja helhetsintrycket.
En stor nackdel är att man som kund gör allting själv. Inklusive att strö parmesanosten på pastan ur en stor steril plastbytta. De överfyllda brickställen med smutsdisk är inte en trevlig sista syn när lunchen är förbi. Åker vi färja? Kaffet på stortank är inte heller en bra idé, det är trevligare och betydligt godare i nybryggda kannor. Vatten på kran borde stället släppa. Satsa hellre på stora kannor med svalt citron- och gurkvatten. Fundera på hur man kan göra stämningen mysigare, lokalen är egentligen inte så dum.
Slutligen bör tilläggas att som storkök är Time Out helt okej. Men prislappen är inte en storkökslapp, vilket sänker betyget med ett helt snäpp. Kunderna borde kunna kräva betydligt mer av sin lunchupplevelse. Men de flesta är hänvisade hit eftersom det inte finns så många andra matställen nära Itiden och omgivande arbetsplatser. Med omtanke om stamgästerna tycker patrullen att det är lite extra slött att inte höja ambitionen ett snäpp.
Matpatrullens bedömningskriterier
Time Out
Elverksgatan 10, (kvarteret Itiden).
Testkategori: Lunch.Inriktning: Husmans med en anpassad italiensk och asiatisk klang.
Prisklass: Medel-högre 9 euro för lunchmeny.
Det här ingår: Bröd, salladsbord, kaffe eller te och chokladbit.
Kundkrets: Klar dominans av datafolk, med inslag av näringlivsnissar och blåställ. Övervägande män.
Text: Matpatrullen



